Kategorie
Szachy dla dzieci i dorosłych

Co to są szachy? Historia szachów

Co to są szachy? Historia szachów

Szachy to jedna z najstarszych gier planszowych dla dwóch graczy, która od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Gra w szachy rozgrywana jest na szachownicy, która składa się z 64 małych kwadracików o naprzemiennych kolorach – białych i czarnych – za pomocą zestawu bierek. Grę rozpoczyna gracz mający białe bierki, a kolejne ruchy gracze wykonują już na zmianę.

Celem gry w szachy jest zdobycie króla przeciwnika. Szachy są doskonałą grą zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ m.in pobudzają pracę mózgu, pomagają w wielu schorzeniach psychicznych, rozwijają pamięć, poprawiają koncentrację.

„Szachy mają moc kształtowania umysłów dzieci i przygotowywania ich do wyzwań, z którymi mogą się zetknąć w późniejszym życiu”.

Historia szachów

Szachy należą do jednej z najbardziej rozpoznawalnych gier planszowych w Europie. Ze względu na figury, które używane są w grze, szachy kojarzą się ze średniowieczem. Skąd jednak tak naprawdę wywodzą się szachy? Dlaczego nazywane są grą królewską? Jak zmieniały się na przestrzeni lat? W jaki sposób trafiły do Europy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w filmiku poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *